BOARD OF SELECTMEN
BRIAN CONNORS, CHAIRMAN TOWN HALL, MAIN CONF. RM.
ROBERT M. CONDON, CLERK 175 CENTRAL STREET
JOSEPH L. MIKSCH EAST BRIDGEWATER, MASS.
AGENDA
CALL TO ORDER – 7:30 pm MEETING OF Monday, November 7, 2011
WARRANTS FOR THE APPROVAL OF THE BOARD OF SELECTMEN
WILL BE AVAILABLE FOR PUBLIC REVIEW 15 MINUTES BEFORE
MEETING BEGINS.
OPEN FORUM
SCHEDULED APPOINTMENTS
ACTION ITEMS
TOWN ADMINISTRATOR REPORT
BOARD DISCUSSIONS
REMINDERS
CONFERENCE ROOM RESERVATIONS
BOARD OF SELECTMEN
APPOINTMENTS
7:30 pm OPEN MEETING/Pledge of Allegiance
7:35 pm OPEN FORUM
7:45 pm PUBLIC HEARING
TAX CLASIFICATION HEARING
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
ACTION ITEMS
1. Board will vote to approve/disapprove the minutes from the October 17, 2011 meeting.
2. Board will vote to approve/disapprove the minutes from the October 24, 2011 meeting.
3. Board will vote to approve/disapprove the request of Building Inspector/Zoning Enforcement Officer Edward Gardner to grant an extension of the Common Victualer/All Alcoholic License for Johnny Macaroni’s, 572 West Street, effective immediately through December 31, 2011.
4. Board will vote to approve/disapprove the request of Peter A. Engstrom for use of the Town Common for a Commemorative Ceremony honoring Francis Davis Millet, an East Bridgewater resident and artist who perished in the Titanic disaster, on the occasion of the centennial of his death, on Sunday, April 15, 2011 at 3 pm.
5. Board will vote to approve/disapprove the appointment of John Shea to the Recreation Department effective immediately through June 30, 2014.
6. Board will vote to approve/disapprove the appointment of the following persons to the Insurance Advisory Committee, representing their respective unions or professional organizations, for a three-year term effective immediately with no designated term:
Denise Robertson, East Bridgewater Education Association
Donald Alger, East Bridgewater Custodian’s Association
Matthew Foster, East Bridgewater Professional Firefighter’s Association
Paul O’Brien, East Bridgewater Police Association
Jeanne Bennett, Non-Union Personnel
Margaret Alexander, Retirees
7. Board will vote to approve/disapprove the following persons to the Finance Committee, effective immediately through June 30, 2014:
Names are listed in order by date letter of interest received:
Myles Heger
Stacey Coyne
Tim Cramer
Gordon McKinnon
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
TOWN ADMINISTRATOR REPORT
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
STAFF REPORTS
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
PENDING ISSUES
1. Eastern States Steel – report received; need to set up meeting with DEP
2. Master Plan – discuss with Economic Development Comm. and Capital
Planning Comm.
3. Cleaning up the Town’s Zoning By-Laws in an effort to stay consistent with current building practices.
4. Current state of Town Hall
5. Road maintenance plan
6. Town-wide trash collection and recycling plan
7. Town Hall technology plan
8. Energy
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
BOARD DISCUSSIONS
BOARD OF SELECTMEN
REMINDERS
1. Bridge Street Recycling Center – for Big Metal and Compost materials
1st & 3rd Saturday of each month
9:00 a.m. to 1:00 p.m.
ITEMS THAT WILL BE ACCEPTED AT BRIDGE STREET RECYCLING CENTER
computers fax machines
scanners keyboard & mice
main Frames vcr’s
stereos monitors
printers telecommunication equipment
speakers wire
televisions dvd players
2. Town Hall will be closed on Friday, November 11 in observance of Veteran’s Day.
BOARD OF SELECTMEN
CONFERENCE ROOM RESERVATIONS
MAIN CONFERENCE ROOM
Monday, November 7, 14, 21, 28, 7:30 pm – Board of Selectmen
Tuesday, November 8, 15, 22, 6 pm – Fin-Comm
Wednesday, November 9, 7 pm – Friends of Seniors
Thursday, November 10, 6:30 pm – Little League
Saturday, November 12, 10 am – Junior Miss
Wednesday, November 16, 7 pm - Republicans
Thursday, November 17, 7 pm – Recreation Commission
Wednesday, November 30, 7 pm – Patriotic Activities Committee
2nd FLOOR CONFERENCE ROOM
Monday, November 7, 21, 7 pm – Boy Scouts
Tuesday, November 8, 22, 7 pm - Support Our Troops
Wednesday, November 9, 6:30 pm – Pomp Pines Group
Thursday, November 10, 17, 6:30 pm – Christmas Parade Committee
Monday, November 14, 28, 6 pm – Daisy Girl Scouts
Tuesday, November 15, 7 pm – American Legion
Wednesday, November 16, 7 pm – Agricultural Commission
PLANNING/BUILDING CONFERENCE ROOM, 2nd FLOOR
Wednesday, November 9, 6:30 pm – Little League
Monday, November 14, 21, 28, 7 pm – Planning Board
Tuesday, November 22, 7 pm – Historical Commission
HEALTH OFFICE
Monday, November 14, 28, 6 pm – Board of Health
CONSERVATION COMMISSION CONFERENCE ROOM, 2nd FLOOR
Tuesday, November 8, 22, 7 pm – Conservation Commission
Wednesday, November 9, 7 pm – EBBASE (Skate Park)
|